Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Umowa o pracę czy B2B?

/ Kategoria: kadry i płace     

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, mogą zdecydować się na zawarcie umowy o pracę lub przedstawić propozycję samozatrudnienia (umowa B2B). Dla osoby podejmującej pracę obie formy mają zarówno plusy, jak i minusy… o których trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Umowa o pracę czy B2B?

Umowa o pracę

 

To najczęściej zawierana forma umowy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Praca na etacie daje pracownikowi większe poczucie stabilności i przywileje wynikające z przepisów Kodeksu Pracy. M.in. pracownik ma prawo do minimalnego wynagrodzenia ustalanego w danym roku czy też nie może otrzymać wypowiedzenia w czasie ciąży i w okresie przedemerytalnym. Ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze zgodnym ze stażem pracy. Etatowy pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, dzięki czemu ma prawo do zasiłków: chorobowego i macierzyńskiego, jak też renty i emerytury. Przysługuje mu również zwolnienie z pracy w związku z opieką nad dzieckiem chorym i zdrowym.

 

Kodeks Pracy reguluje również obowiązki pracownika na etacie, który wykonuje pracę w czasie i miejscu ustalonym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem. Przy zatrudnianiu pracownika ustala się jego zakres obowiązków, a przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy jest odpowiednio planowany. I choć etat jest stabilny i wiąże się z wieloma przywilejami, to ta forma zatrudnienia jest mniej elastyczna dla zatrudnionego.

 

Umowa B2B

 

Umowa B2B oznacza prowadzenie przez pracownika jednoosobowej działalności gospodarczej, z pracodawcą rozlicza się na podstawie faktur. Samozatrudnienie kusi przede wszystkim wizją większej samodzielności. Osoby samozatrudnione mają zwykle elastyczny czas pracy i same układają harmonogram swoich zajęć w przeciwieństwie do pracowników etatowych, którzy pozostają do dyspozycji pracodawcy w określonych godzinach.

 

Trzeba jednak pamiętać, że własna działalność gospodarcza rodzi obciążenia w postaci składek ZUS i podatków, które obciążają przedsiębiorcę. Korzyści ze współpracy B2B są obopólne: pracodawca nie ma obowiązków wobec pracownika wynikających z Kodeksu Pracy i mniejsze koszty zatrudnienia, zaś pracownik może dzięki temu więcej zarobić.

 

Zaletą bycia przedsiębiorcą jest również możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Należy jedynie pamiętać, że kosztem może być wydatek bezpośrednio lub pośrednio przyczyniający się do uzyskania przychodu firmy. Do takich w przypadku samozatrudnionych z pewnością zaliczymy koszty internetu, telefonu lub księgowości.

 

Pracownika na umowie B2B nie chroni oczywiście Kodeks Pracy, w związku z czym łatwo jest rozwiązać taką umowę, chyba że w jej treści zawarty jest okres wypowiedzenia. Przedsiębiorca nie ma również prawa do urlopu wypoczynkowego w rozumieniu pracowniczym. Wiele osób obawia się obowiązków związanych z prowadzeniem swojej firmy, takich jak wystawianie faktur, odprowadzanie składek ZUS czy też wyliczanie należnego podatku. Wszystkie te sprawy można jednak powierzyć wykwalifikowanym księgowym, którzy są na bieżąco z przepisami i z pewnością doradzą najkorzystniejszą formę opodatkowania oraz możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg na starcie działalności gospodarczej.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.