Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Umowa barterowa. Co to takiego?

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Świadczenie wzajemnych usług lub obrót towarów pomiędzy przedsiębiorcami przebiega na podstawie zawieranych umów. Jedną z takich form jest umowa barterowa. I chociaż ma ona charakter transakcji bezgotówkowej, jest to świadczenie odpłatne.

Umowa barterowa

Umowa barterowa

Kodeks cywilny nie reguluje zasad zawierania umowy barterowej, dlatego ma ona charakter „umowy nienazwanej”. Może mieć dowolną formę, ale dla własnego spokoju i bezpieczeństwa wzajemnych zobowiązań, warto zawrzeć ją na piśmie.

Dla kogo umowa barterowa?

Umowa barterowa jest korzystnym rozwiązaniem dla firm dopiero rozwijających działalność, gdzie ograniczone środki finansowe mogą blokować jej rozwój. Warto wtedy zastosować wymianę, bez angażowania środków pieniężnych. Również w wypadku zalegania towaru w magazynach, wymiana barterowa pozwala przedsiębiorcy przywrócić płynność finansową firmy.

Jak rozliczyć barter?

Umowa barterowa – chociaż przebiega bezgotówkowo, w przepisach podatkowych jest uznawana jako standardowe dostarczenie towarów lub usług. W rozliczeniu barteru występuje więc strona kupująca i sprzedająca, a transakcja jest dokumentowana na zasadach ogólnych fakturami. 

Podatkowo generuje ona przychód i koszty, co ujmujemy odpowiednio w ewidencjach księgowych. Oznacza to, że towary i usługi podlegające umowie barterowej opodatkowuje się również stawkami VAT właściwymi dla danej transakcji. Zaliczenie wydatku do kosztów i odliczenie VAT przebiega podobnie, jak w wypadku innych transakcji.

Warto dodać, że wartość transakcji barterowej powinna być rzetelnie określona w wysokości rynkowej, aby fiskus nie zakwestionował  zawartej przez przedsiębiorcę umowy.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.