Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Telefon komórkowy w firmie

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Bez telefonu komórkowego nie potrafimy już wyobrazić sobie naszego życia i prowadzenia firmy! Jest on dla przedsiębiorcy centrum dowodzenia, kalendarzem i łącznikiem z kontrahentami.

Man using a mobile phone

Telefon komórkowy jest nieodłącznym elementem każdego biznesu i bez wątpienia przyczynia się do uzyskania dochodu w firmie. Może więc być dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu.

Zakup telefonu: zwykły wydatek

Dokonując zakupu samego urządzenia, jakim jest telefon komórkowy, zastanawiamy się czy ten wydatek ująć w kosztach, czy wprowadzić go do majątku firmy jako środek trwały.

- Jeżeli wartość zakupionego telefonu nie przekracza kwoty 10 000 zł netto, to zakup ten ewidencjonujemy bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu, czyli traktujemy jako zwykły wydatek w firmie – wyjaśnia Eleonora Łysoń, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA” i przypomina, że środkami trwałymi według przepisów prawa są:

  • przedmioty stanowiące własność lub współwłasność przedsiębiorcy,
  • przewidywany czas ich użytkowania przekracza 1 rok,
  • ich wartość wynosi powyżej 10 000 zł netto,
  • są zdatne do użytkowania i kompletne,
  • wykorzystywane są na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Abonament telefoniczny w kosztach

Jeżeli kupujemy telefon wraz z abonamentem u operatora, często aparat dostajemy za przysłowiową „złotówkę”. W praktyce oznacza to, że zakup został rozłożony na raty. W takim wypadku przy podpisywaniu umowy dostajemy fakturę za zakup aparatu, którą zaliczamy od razu do kosztów firmowych.

Co miesiąc będziemy też otrzymywać fakturę za usługi telekomunikacyjne, w której będą ujęte raty za sprzęt. Kosztem firmowym będzie wtedy wartość faktury pomniejszona o taką ratę – czyli do kosztów comiesięcznych zaliczamy wyłącznie wartość abonamentu telefonicznego.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.