Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Rozliczenia podatku VAT w ramach e-commerce

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia doradztwo podatkowe     

Przedsiębiorcy prowadzący zagraniczną sprzedaż towarów i usług dla osób prywatnych, za pośrednictwem platform sprzedażowych, dotychczas mieli obowiązek rejestracji do VAT w innych krajach UE w momencie przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej.

Obowiązujący od 1 lipca 2021 r. pakiet e-commerce uprościł tą procedurę wprowadzając nowy sposób rozliczeń VAT OSS. Dzięki temu sprzedawca nie będzie musiał dokonywać rejestracji do VAT i skomplikowanych rozliczeń w każdym kraju nabywcy, w którym przekroczył limit sprzedaży. Obecnie wystarczy jedna rejestracja w Polsce do VAT OSS i pilnowanie limitu.

Wynosi on 10 000 euro, a w przeliczeniu na złotówki 42 000 zł w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE.

Przedsiębiorca do momentu przekroczenia limitu opodatkowuje transakcje jak inną sprzedaż krajową stosując obowiązujące w Polsce stawki VAT. Po przekroczeniu limitu zaczyna obowiązywać stawka VAT właściwa dla kraju nabywcy.

Mimo obowiązku wystawiania faktur z zagraniczną stawką VAT, zarówno podatek jak i deklaracja rozliczeniowa składane są w polskim urzędzie skarbowym.

Warto również podkreślić, że przedsiębiorcy mogą składać jedną deklarację VAT dla sprzedaży prowadzonej we wszystkich krajach UE. Dodatkowo rozliczenie następuje kwartalnie do końca miesiąca następującego po danym kwartale.

Jak rejestrować się do VAT OSS?

Rejestracja do VAT OSS jest dobrowolna i zależy od decyzji sprzedawcy. Zgłoszenie można zaś składać poprzez portal podatki.gov.pl. Obowiązkiem sprzedawcy jest natomiast rejestracja do VAT OSS do 10. dnia miesiąca następującego po przekroczeniu limitu sprzedaży.

Zasady procedury VAT OSS są takie, że każde państwo członkowskie UE posiada własny internetowy portal OSS do rozliczeń zagranicznego podatku VAT. Rejestracja odbywa się na formularzu VIU-R i jest przesyłana do właściwego urzędu skarbowego. Dla przedsiębiorców posiadających siedzibę działalności w Polsce, urzędem skarbowym do rejestracji, składania deklaracji i zapłaty podatku VAT jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.