Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Przejście z „małego ZUS”. Jakie formalności?

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia kadry i płace     

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą korzysta z przywilejów tzw. „małego ZUS” i „ulgi na start”. Obniżone składki płaci on przez 30 miesięcy. Gdy mija ten preferencyjny okres, pora jest przejść na „duży ZUS”. Wiąże się z tym kilka niezbędnych do wykonania formalności.

Po ukończeniu preferencyjnego okresu płacenia składek dane, na podstawie których płaciliśmy je, stają się nieaktualne. Należy więc wyrejestrować się z ZUS na formularzu ZUS ZWUA podając kod przyczyny wyrejestrowania. Mamy na to 7 dni od daty zakończenia preferencyjnego okresu składkowego.

Po wyrejestrowaniu, musimy jednak dokonać ponownej rejestracji na druku ZUS ZUA, gdy będziemy płacił składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lub tylko na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli rejestracja dotyczy płacenia wyłącznie składek zdrowotnych, musimy z kolei wypełnić druk ZUS ZZA. Ponownej rejestracji należy dokonać z taką samą datą jak wyrejestrowania!

Do kompletu dokumentów dotyczących przejścia na „duży ZUS” dołączamy jeszcze deklarację ZUS DRA, w której określamy wysokość składek, które będziemy płacili. Nie musimy składać tej deklaracji w każdym następnym miesiącu, gdyż jest ona „z urzędu” kopiowana. Jedynie wtedy, gdy wysokość składek zmienia się, trzeba ponownie wypełnić formularz ZUS DRA.

Dokumentację można przygotować i przesłać przez portal PUE ZUS lub złożyć bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.