Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Co warto wiedzieć?

/ Kategoria: kadry i płace księgowość i rozliczenia     

Oszczędzanie na emeryturę w obliczu niżu demograficznego i zwiększających się obciążeń Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to konieczność zabezpieczająca przyszłe dochody emerytalne każdego z nas. Już w tym roku najwięksi pracodawcy będą zobowiązani do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych – z myślą o przyszłej emeryturze swoich pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

W porozumieniu ze związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników, pracodawca będzie musiał wybrać instytucję finansową i zapisać pracowników do programu PPK. Zgodnie z przepisami ustawy o PPK, pracownicy będą zapisywani do programu automatycznie – czyli bez pytania ich o zgodę , a na pracodawcę spadną nowe obciążenia.

Przy zapisywaniu zatrudnionego do programu, pracodawca będzie miał obowiązek finansowania wpłat ze swoich środków w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Wpłaty z Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane przez specjalnie w tym celu powołane instytucje finansowe. Celem wyznaczonej przez ustawodawcę polityki inwestycyjnej będzie pomnażanie środków i ochrona zainwestowanego kapitału.

Pracownicze Plany Kapitałowe znacząco będą różnić się od Otwartych Funduszy Emerytalnych. OFE w dużej części stanowiły środki publiczne, a w PPK pieniądze będą tak jak lokaty bankowe całkowicie prywatne. Zapisy ustawy gwarantują możliwość wypłaty zgromadzonego kapitału w dowolnym momencie i wycofania się z programu.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.