Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne od umów zleceń

/ Kategoria: kadry i płace księgowość i rozliczenia     

W 2016 roku więcej osób będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, gdyż od stycznia wszystkie umowy zlecenia podlegają obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne.

Dotychczas umowy zlecenia objęte były obowiązkiem oskładkowania na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale jeśli zleceniobiorca miał kilka zleceń w tym samym czasie, mógł zdecydować sam, od której umowy będą odprowadzane obowiązkowe składki ubezpieczeniowe.

Od początku roku, jeśli zleceniobiorca pracuje na podstawie kilku umów zleceń, musi odprowadzać składki od tylu z nich, aż kwota wynagrodzenia z ich tytułu osiągnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 jest to kwota 1 850 zł brutto). Do oskładkowania kilku umów zleceń dojdzie więc w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne będzie niższa od płacy minimalnej. Dopiero ta umowa, która przekroczy wysokość wynagrodzenia minimalnego za pracę, nie będzie podlegać oskładkowaniu.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.