Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Najważniejsze zmiany, które wprowadził Polski Ład

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Polski Ład wprowadza od 1 stycznia 2022 roku wiele zmian w rozliczeniach przedsiębiorców. Wysokość składki zdrowotnej zależna od osiąganych dochodów i brak możliwości jej odliczenia od podatku dochodowego, rozliczenia najmu lokali wyłącznie na zasadach ryczałtu, wprowadzenie obowiązku zapłaty bezgotówkowej czy wyższa kwota wolna od podatku – to najważniejsze zmiany, które omawiamy w tym artykule.

Wyższa kwota wolna od podatku

 

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł. Wysokość podatku dochodowego PIT w pierwszym progu podatkowym nie zmienia się i wynosi 17%.  Wyższy podatek, bo w wysokości 32% zapłacimy, gdy nasz dochód w danym roku podatkowym przekroczy kwotę 120 tys. zł.

 

Składka zdrowotna po nowemu

 

Od 1 stycznia 2022 wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od formy opodatkowania i wysokości osiąganych przychodów, przy czym minimalna kwota składki to 270 zł:

 

  • skala podatkowa: składka zdrowotna w wysokości 9% dochodu;
  • podatek liniowy: składka zdrowotna w wysokości 4,9% dochodu;
  • ryczałt: składka zdrowotna uzależniona jest od rocznych przychodów – do 60 tys. zł składka wynosi ok. 300 zł, do 300 tys. zł składka wynosi ok. 500 zł, a powyżej 300 tys. zł składka wynosi ok. 900 zł. 

WAŻNE – przychody się sumuje od początku roku! Na przykład, w styczniu przychód wynosił 30 tys. zł i składka wynosi 300 zł, w lutym przychód 40 tys. zł – sumujemy 30 tys. zł ze stycznia + 40 tys. zł z lutego = 70 tys. zł, a więc płacimy składkę 500 zł.

 

Najbardziej dotkliwą zmianą jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT, co spowoduje, że zapłacimy więcej tego podatku. W zamian mamy jednak nową ulgę dla klasy średniej.

 

Ulga dla klasy średniej

 

Mogą z niej skorzystać tylko osoby rozliczające się na skali podatkowej oraz zatrudnione na umowę o pracę. Jeśli w roku podatkowym osiągną dochody na poziomie od 68 tys. do 133 tys. zł, mają prawo do ulgi dla klasy średniej, która obniża podatek PIT.

 

Zerowy PIT dla seniorów

 

Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, a prowadzą działalność gospodarczą, nie zapłacą podatku PIT – jeśli całkowicie zrezygnują z pobierania swojej emerytury.

 

Rozliczenia z ZUS po nowemu

 

Od 1 stycznia 2022 deklaracje ZUS musimy składać w każdym miesiącu. Związane jest to z nowym sposobem obliczania składki zdrowotnej. W comiesięcznej deklaracji wskazujemy osiągany dochód jako podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej.

 

Zmienia się również termin składania deklaracji i zapłaty składek ZUS – teraz jest to 20. dzień miesiąca za poprzedni miesiąc. W przypadku płatników posiadających osobowość prawną, termin ten przypada na 15. dzień miesiąca.  Dodatkowo będziemy musieli złożyć w ZUS roczną deklarację rozliczającą składkę zdrowotną, aby ustalić ewentualną nadpłatę lub niedopłatę składki.

 

Transakcje bezgotówkowe

 

Od 1 stycznia 2022 mamy obowiązek zapewnienia klientowi zapłaty kartą płatniczą. Jeśli posiadamy kasę fiskalny, zobowiązani jesteśmy do zakupu terminala płatniczego. Dobra informacja jest taka, że możemy skorzystać z ulgi w kwocie 1 tys. zł za zakup takiego terminala. Jeśli posiadamy kasę fiskalną online, od lipca 2022 mamy obowiązek połączenia kasy z terminalem płatniczym.

 

Od 1 stycznia 2022 zmienia się też limit płatności gotówkowych. Osoby fizyczne mogą płacić gotówką za transakcje do 20 tys. zł, a w przypadku firm limit płatności gotówkowych wynosi do 8 tys. zł.

 

Ryczałt przy najmie lokali

 

Przychody z najmu lokali od 1 stycznia 2022 roku możemy rozliczać tylko ryczałtem w wysokości 8,5%. Oznacza to brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu, którymi do tej pory mogły być np. koszty remontów.

 

Od 1 stycznia 2022 roku nie można także amortyzować lokali mieszkalnych – zarówno w działalności gospodarczej, jak i w najmie prywatnym. W bieżącym roku obowiązują jeszcze przepisy przejściowe, według których można rozliczać amortyzację pod warunkiem, że obecnie lokal jest wynajmowany i amortyzowany.

 

Nielegalne zatrudnianie pracowników

 

Wyłącznie pracodawca odpowiada teraz i ponosi konsekwencje za nielegalne zatrudnianie pracowników – czyli zatrudnianie „na czarno” i wypłatę wynagrodzenia „pod stołem”. W sytuacji ujawnienia takiego procederu, pracodawca zapłaci podatek od nielegalnie wypłacanego wynagrodzenia oraz należne składki ZUS.

 

Dodatkowo za każdy miesiąc trwania nielegalnego zatrudnienia lub rozliczania „pod stołem”, przypisany będzie pracodawcy dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – niezależnie od wysokości faktycznie wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.