Ile urlopu ojcowskiego?
Wymiar urlopu ojcowskiego to zawsze 14 dni kalendarzowych (następujących po sobie) i jest to niezmienne, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Pracownik może jednak zawnioskować o skrócenie tego wymiaru i przeniesienie pozostałej części niewykorzystanego urlopu na inny termin. Co istotne, urlopu takiego nie można „dzielić” w nieskończoność – można z niego skorzystać maksymalnie w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień
Dla kogo urlop ojcowski?
Tak jak już wspomnieliśmy, rodzic może zawnioskować o urlop ojcowski, jeśli dziecko nie ukończyło 2 lat (24 miesięcy). Ten rygor czasowy obowiązuje także w przypadku rodziców adopcyjnych – urlop przysługuje, jeśli nie upłynęło jeszcze 24 miesięcy od postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka (które w tym przypadku nie może być starsze niż 7 lat). A zatem dni wolne w ramach „ojcowskiego” przysługują zarówno ojcu biologicznemu, jak i adopcyjnemu. Urlop ojcowski można również łączyć z urlopem macierzyńskim, jednak ojciec musi pamiętać, że nie może zrzec się „ojcowskiego” względem matki dziecka.
Przy prawie do urlopu ojcowskiego na dalszy plan schodzi kwestia relacji z matką dziecka – urlop przysługuje także wtedy, gdy ojciec nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka oraz gdy jest rozwodnikiem. O ile kwestia relacji z matką nie jest tu decydująca, kluczowa jest natomiast relacja z samym dzieckiem. Warunkiem jest faktyczne opiekowanie się i wychowywanie dziecka. Jeśli jako pracodawca mamy wiedzę i potrafimy ją udowodnić, że pracownik faktycznie dziecka nie wychowuje, wtedy wniosek o urlop ojcowski możemy odrzucić.
Jak wnioskować o urlop ojcowski?
Skoro o wniosku mowa… Pracownik składa go w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Co ważne, musi przybrać formę pisemną, w której obowiązkowo należy zawrzeć konkretną datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz dane dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia). Oprócz samego wniosku, pracodawca musi otrzymać odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka.
Podstawa prawna: Kodeks Pracy, art. 182 (3)