Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy jednoosobowa… spółka z o.o.?

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Zakładając firmę bez wspólników zazwyczaj decydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą. Inną formą prowadzenia takiej działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą założyć może również jedna osoba. W takiej sytuacji założyciel spółki z o.o. jest jedynym wspólnikiem i jedynym członkiem zarządu. Jaką formę więc wybrać? Jednoosobowa działalność, czy może jednoosobowa spółka?

Jaka forma działalności gospodarczej...?

Majątek firmy i podatki

Różnica pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z o.o. pojawia się już w traktowaniu majątku. Dla osoby prowadzącej JDG majątek prywatny i majątek firmowy stanowi jeden majątek właściciela firmy. Oznacza to również, że zarobione pieniądze właściciel firmy może wydawać także na cele prywatne i to w dowolnej wysokości.

W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. wniesiony kapitał zakładowy nie stanowi majątku właściciela. Spółka ma odrębną osobowość prawną i wspólnik nie może swobodnie dysponować jej majątkiem do celów prywatnych. 

Dochód osiągany przez spółkę z o.o. jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych CIT. Jeżeli zaś przedsiębiorca jako zarząd spółki wypłaci środki finansowe sobie jako osobie prywatnej, podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT.

Założenie spółki z o.o. przez jedną osobę wydaje się nie przynosić większych korzyści niż JDG. – Warto jednak rozważyć taką formę prowadzenia działalności, ponieważ w przypadku spółki mamy większy zakres możliwości generowania kosztów – wyjaśnia doradca podatkowy Eleonora Łysoń z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doardztwa Podatkowego „ANNA”.

Koszty firmowe?

Takim kosztem mogą być wydatki poniesione na wynajem własnego lokalu na potrzeby spółki, prywatnego sprzętu komputerowego i środków transportu. Dodatkowo do kosztów zaliczamy wynagrodzenie wypłacane samemu sobie, dzięki czemu w spółce możemy utrzymać taki poziom majątku, który zapewni jej płynność finansową, a nie spowoduje konieczności zapłacenia podatku dochodowego CIT.

Opodatkowanie wynagrodzenia, które będziemy sobie wypłacać, zależy od formy umowy jaką spółka zawrze z nami. Jeżeli podpiszemy umowę o dzieło, podatek wyniesie 18% lub 32%. Jeżeli będziemy wypłacać sobie dywidendy, stawka opodatkowania wyniesie 19% niezależnie od wysokości wypłaconych środków. Warto też formalnie zawrzeć umowę o wynajem lokalu spółce, ponieważ taki przychód zostanie opodatkowany stawką w wysokości 8,5%. 

A co z ZUS?

Ważnym aspektem w prowadzeniu działalności są płacone składki ZUS. W porównaniu z jednoosobową działalnością gospodarczą, w spółce z o.o. nie odczujemy różnicy, gdyż wspólnik opłaca składki w tej samej wysokości, co osoba prowadząca JDG, płacąca tzw. duży ZUS.

Mimo, że rozliczenia w spółce z o.o. wydają się bardziej skomplikowane, to możliwe koszty rekompensują nam wysokie składki ZUS, które ponosimy przy prowadzeniu tego typu działalności. a w rezultacie jest to dla nas korzystniejsze niż rozliczenia w jednoosobowej działalności gospodarczej – mówi E. Łysoń.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.