Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Jak zminimalizować ryzyko w biznesie?

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia kadry i płace doradztwo podatkowe pozyskiwanie środków     

Ryzyko wpisane jest w prowadzenie każdego biznesu, niezależnie od jego wielkości i skali. Ryzyko biznesowe rośnie jednak wraz z rozwojem firmy – pojawiają się nowi klienci, kontrahenci, nowe usługi czy produkty.

Business man giving dishonest handshake hiding in the mask - Business fraud and hypocrite agreement.

Jak podkreśla Dominika Rojecka, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych SILEXIA, ryzyka biznesowe dotyczą głównie nieuczciwości – ze strony firm i osób współpracujących, ale i windykacji należności. - Może dojść do kradzieży pomysłu, nie wywiązania się kontrahenta z warunków umowy czy po prostu zaległości w opłaceniu należności – wyjaśnia D. Rojecka i dodaje: - Tego typu zdarzenia nie można całkowicie wykluczyć z działalności biznesowej, ale można je zminimalizować.

Zanim podejmiemy współpracę, warto sprawdzić w ogólnodostępnych źródłach naszego potencjalnego partnera w biznesie. Zaczynamy od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). - W tych rejestrach znajdziemy przede wszystkim informacje, czy firma nadal działa, jakie są w niej powiązania właścicielskie i kapitałowe, a także w przypadku spółek – czy firma ma zaległości wobec Urzędu Skarbowego, ZUS oraz czy toczą się względem niej postępowania egzekucyjne – tłumaczy radca prawny z kancelarii SILEXIA.

Jeżeli interesują nas informacje o wypłacalności firmy, z którą zamierzamy nawiązać współpracę, możemy sprawdzić to w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) oraz w Krajowym Rejestrze Dłużników, a także Info Monitorze i Rejestrze Dłużników ERIF. - Warto zaznaczyć, że każdy z tych podmiotów działa niezależnie i posiada własną listę dłużników, dlatego dla pewności zalecamy sprawdzenie różnych tego typu baz – radzi Dominika Rojecka.

Wobec każdego kontrahenta powinniśmy zachować ostrożność zabezpieczając transakcję – podpisując właściwie sformułowaną umowę i gromadząc wszelkie dokumenty (nawet wiadomości email!) dotyczące realizowanej transakcji. - Sporządzenie precyzyjnej umowy jest wartością dla obu stron transakcji. Etap zawierania umowy to właściwy moment, by wprowadzić instrumenty, które zabezpieczą zapłatę – np. limit kupiecki, poręczenie za zapłatę, ewentualnie zabezpieczenie transakcji wekslem – podkreśla D. Rojecka z Kancelarii Radców Prawnych SILEXIA.

Budując dobre relacje biznesowe, sami również powinniśmy sumiennie dbać o terminowość i rzetelność wykonania zawartej umowy. Przy egzekwowaniu ewentualnych roszczeń, dobrze jest mieć potwierdzenie terminowości dostarczenia towaru lub wykonania usługi.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.