Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Czy pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej jest przychodem przedsiębiorcy?

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia pozyskiwanie środków     

Przedsiębiorcy, którzy uzyskali pomoc finansową w ramach Tarczy Antykryzysowej muszą rozliczyć uzyskane kwoty wsparcia. W zależności od tego, z jakiej formy pomocy skorzystaliśmy, może ona stanowić nasz przychód lub też zaliczamy jedynie wydatki do kosztów uzyskania przychodu.

Subwencja z Tarczy Finansowej PFR

Subwencja PFR z Tarczy Finansowej nie jest przychodem w dniu jej otrzymania, ale wydatki finansowane z tej subwencji mogą być kosztami. Po 12 miesiącach część subwencji może zostać umorzona i dopiero wtedy jest uznana jako przychód – pod warunkiem, że wydatki sfinansowane z tej części subwencji zostały zaliczone do kosztów działalności.


Dofinansowanie z PUP do wynagrodzeń

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z Urzędu Pracy nie jest przychodem, jeżeli wynagrodzenia nie zostały zaliczone do kosztów działalności. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zaliczenie wynagrodzenia pracowników do kosztów działalności, jesteśmy zobowiązani wykazać dofinansowanie z PUP jako przychód. 


Dofinansowanie do działalności gospodarczej z PUP

Dofinansowanie do działalności gospodarczej ze środków PUP stanowi przychód w przypadku, gdy wydatki finansowane z tego dofinansowania zaliczymy do kosztów. W przeciwnym razie nie wykazujemy przychodu w działalności. 


Mikropożyczka z PUP

Mikropożyczka nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu, a jej umorzenie zgodnie z ustawą antykryzysową nie zmienia tego stanu. Wydatki zaś możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i rozliczyć je na zasadach ogólnych.


Zwolnienie z ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS nie jest przychodem dla przedsiębiorcy, który opłaca składki za siebie, jak też za zatrudnionych pracowników. W przypadku zwolnienia, nie możemy jednak zaliczyć składek do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli przedsiębiorca opłaca za siebie ubezpieczenie zdrowotne, nie odlicza składki od zaliczki na podatek. Do kosztów możemy zaliczyć listę płac pracowników netto powiększona o podatek PIT i 50% składek ZUS, gdy przedsiębiorca zatrudnia od 10 do 49 pracowników.


Świadczenie postojowe z ZUS

Świadczenie postojowe nie jest przychodem i nie stanowi również pomocy publicznej.

 

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.