Biała Księga Podatników VAT ma być aktualizowana raz na dobę w dniach roboczych. Rejestr zawiera następujące dane:
- nazwa firmy lub imię i nazwisko właściciela
- adres prowadzenia działalności
- numery REGON, NIP, PESEL
- numery rachunków bankowych podatników VAT
- dane osób reprezentujących podmiot
- datę rejestracji, odmowy rejestracji lub wykreślenia z rejestru podatnika VAT.
Rachunek bankowy a rozliczenia
Umieszczenie w wykazie numerów rachunków bankowych obliguje przedsiębiorcę do zapłaty należności wyłącznie na wskazane i z wskazanych w Białej Księdze Podatników VAT numerów rachunków. Obowiązkiem kontrahenta jest więc każdorazowe sprawdzenie numeru konta, na które chcemy dokonać płatności z tytułu faktury.
Jeżeli dokonamy przelewu na inny niż wskazany rachunek, będzie wiązać się to z sankcjami. Po 1 stycznia 2020 roku przy płatnościach równych lub wyższych niż 15 tys. zł przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów i wspólnie ze sprzedawcą odpowie za VAT. Aby uniknąć takich konsekwencji trzeba w ciągu trzech dni od daty zlecenia przelewu na konto poza wykazem, powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego.
Jednoosobowa działalność a rachunek bankowy?
Największe wątpliwości związane z wykazaniem numeru rachunku bankowego w Białej Księdze są wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Do tej pory tacy przedsiębiorcy nie mieli obowiązku posiadania rachunku firmowego, a rozliczenia mogli dokonywać z rachunków osobistych. Rachunki osobiste ujęte są w Białej Księdze jako dane niejawne, ale… może to skutkować zmniejszeniem wiarygodności przedsiębiorcy w oczach kontrahenta, a ponadto zapłata należności na niewidniejący w wykazie numer konta może znacząco uszczuplić firmowy budżet, jeżeli nie powiadomimy o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego i pozbawimy się prawa do kosztów.
Wyjściem z takiej sytuacji wydaje się założenie odrębnego konta bankowego dla firmy, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Dostęp do Białej Księgi Podatników VAT
Biała Księga Podatników VAT ma być udostępniana w:
- biuletynie publicznym Ministerstwa Finansów,
- Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Dodatkowo fiskus zamierza przekazywać informację o rachunkach rozliczeniowych przedsiębiorców bankom, które mają stworzyć narzędzia automatycznie weryfikujące, czy przedsiębiorca płaci należności na zarejestrowane konto. To, czy banki wdrożą takie rozwiązania, zależeć będzie od ich dobrej woli.