Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

BDO, czyli Baza Danych o Odpadach

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia     

Baza Danych o Odpadach (BDO) to rejestr, w którym od 1 stycznia obowiązkowo powinni być wpisani przedsiębiorcy wprowadzający na rynek opakowania i gospodarujący odpadami.

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Rejestr BDO pozwala na gromadzenie informacji o gospodarce odpadami i ma usprawnić elektroniczną rejestrację, ewidencję i sprawozdania obowiązkowe dla przedsiębiorców wpisanych do BDO.

Obowiązek wpisu do rejestru BDO dotyczy nie tylko dużych firm, ale również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli wytwarzają śmieci nie będące odpadami komunalnymi.  Będą oni musieli prowadzić ewidencję takich odpadów i karty przekazania ich w systemie BDO. 

Oprócz firm wytwarzających odpady i prowadzących ich ewidencję, obowiązek wpisu do rejestru BDO mają przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny i pojazdy.

Dotyczy to też producentów i importerów samych opakowań.

Jeżeli przedsiębiorca nie jest pewien czy obejmuje go obowiązek rejestracji w BDO, może to sprawdzić wypełniając formularz udostępniony przez BDO pod adresem: https://bdo.mos.gov.pl/   Wniosek kierujemy zaś do właściwego marszałka województwa, który ma 30 dni na wpisanie nas do rejestru BDO.

 

Jeżeli nie dokonamy zgłoszenia naszej firmy do rejestru BDO, a jesteśmy do tego zobligowani, grożą nam wysokie kary finansowe – od 5 tys. zł do nawet miliona zł! Dodatkowo nikt nie odbierze od nas odpadów. Z rejestru BDO będą korzystać organy administracji państwowej i inspekcja ochrony środowiska.

Rejestracji w BDO nie muszą dokonywać:

  • przedsiębiorcy wytwarzający odpady o charakterze komunalnym,
  • osoby niebędące przedsiębiorcą, wykorzystujące odpady na potrzeby własne, 
  • rolnicy gospodarujący na obszarze poniżej 75 ha, 
  • osoby nieprofesjonalnie zbierające odpady, takie jak opakowania i zużyte artykuły konsumpcyjne,
  • osoby transportujące wytworzone przez siebie odpady.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.