Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Zatrudnienie menadżera. Umowa czy kontrakt?

/ Kategoria: kadry i płace     

Menadżera w firmie możemy zatrudnić na trzy sposoby: na umowę o pracę, na kontrakt menadżerski z osobą fizyczną lub na kontrakt menadżerski z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Każde rozwiązanie niesie za sobą inne prawa i obowiązki, zarówno pracodawcy, jak i menedżera.

Umowa o pracę

Menadżer zatrudniony na umowę o pracę jest traktowany jak pracownik firmy i podlega on wszystkim składkom odprowadzanym do ZUS za pracownika.

Kontrakt menadżerski

Tę formę zatrudnienia możemy rozważyć zarówno w sytuacji, gdy zatrudniamy osobę fizyczną nie prowadzącej działalności gospodarczej, jak i prowadzącą działalność gospodarczą.

Jeżeli menadżer jako osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej, a zatrudnienie w oparciu o kontrakt menadżerski to jego jedyny tytuł do ubezpieczeń, wówczas podlega obowiązkowo składkom społecznym: emerytalnej, rentowej i wypadkowej i dobrowolnie składce chorobowej. Jeżeli zaś osiąga dochody z innych źródeł w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to podlega tylko składce zdrowotnej.

Gdy zatrudnimy z kolei menadżera, który prowadzi własną działalność, wtedy kontrakt menadżerski nie jest traktowany jako umowa w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, ale jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. W tym przypadku obowiązkiem zatrudniającego jest zgłoszenie takiej osoby do ZUS i odprowadzanie za nią składek: 

  • jeżeli podstawa wymiaru składek z kontraktu  jest  niższa od kwoty 2 557,80 zł , menadżer podlega obowiązkowo składkom z tytułu prowadzonej działalności, a dobrowolnie może zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Składka zdrowotna jest obowiązkowa z obu tytułów,
  • jeżeli podstawa wymiaru składek jest wyższa, menadżer może wybrać czy chce opłacać składki z prowadzonej działalności, czy z kontraktu.  Może dobrowolnie zgłosić oba tytuły.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.