Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Wynajem lokalu firmowego. Na co zwrócić uwagę?

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia doradztwo podatkowe     

Kiedy decydujemy się na własny biznes, jedną z pierwszych spraw do załatwienia jest znalezienie siedziby dla naszej firmy – czyli wynajem lokalu pod prowadzoną działalność gospodarczą. Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wynajmne lokalu firmowego:

Wynajem lokalu firmowego, o czym warto wiedzieć?

1. Tytuł prawny do lokalu.

Może on wynikać zarówno z prawa własności lub współwłasności do nieruchomości, ale najczęściej jest to po prostu umowa najmu lokalu – pomiędzy wynajmującym a najemcą (czyli naszą firmą). Przed podpisaniem umowy najmu warto upewnić się, że w lokalu może być prowadzona działalność gospodarcza. Możemy również spotkać się z tzw. podnajmem. - Wówczas sprawdźmy, czy na mocy tytułu prawnego podnajmujący jako wynajmujący ma prawo do takiego dysponowania lokalem! – radzi Eleonora Łysoń, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”.

 

2. Czynsz z fakturą VAT czy bez VAT?

Wynajem lokalu wiąże się z zapłatą czynszu. Ten zaś jest regulowany na podstawie faktur – VAT (jeśli wynajmujący jest czynnym płatnikiem podatku VAT) lub bez VAT (jeśli wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej).  jaki status podatkowy ma wynajmujący. - W przypadku faktury z VAT należy podatek VAT w wysokości 23% rozliczamy podobnie, jak innych kosztów firmowych – czyli kosztem jest czynsz netto. Natomiast w przypadku faktury bez VAT, kosztem jest cały czynsz brutto – wyjaśnia doradca podatkowy E. Łysoń.

3. Rozliczenie mediów.

Wynajmując lokal, mamy również wydatki związane z mediami – m.in. energia elektryczna, woda, wywóz nieczystości itp. Wydatki te rozliczamy na podstawie dokumentów potwierdzających ich wysokość. 

4. Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

Pamiętajmy, że adres siedziby firmy ma wpływ na Urząd Skarbowym, w którym będziemy rozliczać podatek VAT. Adres firmy decyduje o miejscu składania deklaracji VAT i wysyłki JPK, a także o numerze konta Urzędu Skarbowego, na który wpłacamy podatek VAT. - Pamiętajmy, że może to być inny Urząd Skarbowy niż ten, w którym przedsiębiorca rozlicza się z podatku dochodowego PIT! W przypadku PIT, o właściwym Urzędzie Skarbowym do rozliczeń decyduje miejsce zameldowania osoby prowadzącej działalność gospodarczą – przypomina Eleonora Łysoń.

5. Podatek od nieruchomości.

Z prowadzeniem działalności gospodarczej w danym lokalu, wiąże się wyższy podatek od nieruchomości. Ale to obowiązek, który spoczywa po stronie właściciela nieruchomości – czyli wynajmującego. Najczęściej podatek ten jest ujęty w czynszu.

Działalność gospodarczą możemy również prowadzić w swoim mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę? PRZECZYTAJ w tym artykule >> 

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.