Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Pokój socjalny a koszty firmy

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia kadry i płace     

Zatrudniając pracowników, przedsiębiorca urządza dla nich pomieszczenie socjalne, w którym mogą spożywać posiłki czy po prostu spędzić przerwę w pracy. Wyposażenie takiego pomieszczenia niekoniecznie możemy wliczyć w firmowe koszty!

Stylish workmates having coffee together in break room

Pokój socjalny wyposażony może być w podstawowe sprzęty AGD (np. lodówkę, kuchenkę mikrofalową, czajnik), w naczynia (różnego rodzaju  kubki, sztućce) oraz w meble czy inne sprzęty pozwalające pracownikom na krótki odpoczynek w pracy. Często pracodawcy zapewniają również napoje (kawę herbatę, soki) i inne artykuły spożywcze. 

- Skutkiem takich działań pracodawcy jest podniesienie komfortu pracy, a przez to wydajności pracowników. To przyczynia się do osiągania przez przedsiębiorcę większych dochodów. W takim przypadku wszystkie przedmioty stanowiące wyposażenie pokoju socjalnego mogą być uznane za koszt przedsiębiorcy – wyjaśnia Anna Klepacka, doradca podatkowy i właścicielka Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwo Podatkowego „ANNA”.

Pozostałe wydatki niekoniecznie mogą być uznane za koszty. Przypomnijmy, kosztem uzyskania przychodu są te wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością i bezpośrednio wpływają na wzrost lub zabezpieczenie przychodu. - Tę zależność przyczynowo-skutkową musimy wykazać, w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej – tłumaczy Anna Klepacka.

Wszystkie wydatki muszą być oczywiście udokumentowane fakturami wystawionymi na firmę i księgowane jako „pozostałe wydatki”.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.