Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

„Milcząca zgoda” – czyli kiedy brak odpowiedzi na ofertę nie oznacza jej odrzucenia?

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Każdego dnia zasypywani jesteśmy różnymi ofertami handlowymi i zdarza się, że nie odpowiadamy na przysłaną korespondencję. Warto wiedzieć, że nie zawsze brak odpowiedzi jest jednoznaczny z odrzuceniem danej oferty. Wyrażamy wtedy tzw. milczącą zgodę.

Milcząca zgoda

W pewnych przypadkach brak odpowiedzi na ofertę może oznaczać jej akceptację!

Taka domyślna zgoda dochodzi do skutku wyłącznie pomiędzy firmami, które stale ze sobą współpracują, a oferta dotyczy umowy zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie możemy wyrazić „milczącej zgody” w stosunku do osoby prywatnej!

Stała współpraca pomiędzy firmami występuje wtedy, gdy przedsiębiorcy zawierają umowy w różnych obszarach działalności i w ciągu dłuższego czasu. Nie będzie uznawana za stałą współpracę jednorazowo zawarta umowa, której postanowienia wygasają po jej zakończeniu.

Aby uniknąć skutków domyślnej zgody, warto w umowach zawierać klauzulę precyzyjnie określającą kwestię odpowiedzi na ofertę i jej braku. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach wyrażamy domyślną zgodę na przyjęcie oferty nie odrzucając jej i np. wpłacając zaliczkę. W tym momencie strony akceptują warunki zawarte w umowie, a wykonawca przystępuje do realizacji zlecenia.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.