Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Jaką wybrać formę opodatkowania?

/ Kategoria: doradztwo podatkowe księgowość i rozliczenia     

Każda firma płaci podatki, ale wybór formy opodatkowania PIT może przynieść… oszczędności albo wyższe podatki! Dlatego warto na początku nowego roku zastanowić się nad formą opodatkowania. Decyzję co do wyboru formy opodatkowania na dany rok dokonujemy do 20 stycznia.

Jaką wybrać formę opodatkowania?

Jaką wybrać formę opodatkowania?

Aby dokonać zmiany formy opodatkowania, wystarczy zgłosić stosowną zmianę w CEIDG. Możemy wybrać jedną z czterech form opodatkowania:

1. zasady ogólne

To najpopularniejsza forma opodatkowania, w której płacimy podatek PIT w wysokości 18 % (w przypadku dochodów poniżej 85 528 zł) lub 32% (w przypadku dochodów powyżej 85 528 zł). Zaletą rozliczania się na zasadach ogólnych jest duża ilość ulg podatkowych, możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów lub też zwolnienie z podatku przy przychodzie mniejszym niż 3091 złotych. Wady to wysoki podatek przy wysokich obrotach przedsiębiorstwa i obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

2. podatek liniowy

Podatek PIT ma stałą wysokość 19%. Podatnicy, którzy nie osiągają żadnego przychodu nie muszą go płacić. Rozliczający się w tej formie nie mogą rozliczać się z małżonkiem, nie korzystają z ulg podatkowych i muszą prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

3. ryczałt ewidencjonowany

To forma opodatkowania przeznaczona dla podatników, którzy w roku podatkowym osiągnęli przychód do wysokości 250 tys. euro. Wśród firm, które nie mogą skorzystać z ryczałtu są m.in. apteki, lombardy i kantory. W tej formie opodatkowania jest pięć różnych stawek zależnych od rodzaju wykonywanej działalności. Obowiązkiem rozliczającego się ryczałtem jest 

prowadzenie ewidencji wyposażenia, karty przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

4. karta podatkowa

Przeznaczona jest dla wąskiego grona podatników, świadczących m.in. usługi opieki nad dziećmi i osobami starszymi czy dla korepetytorów. Wysokość stawki podatku PIT uzależniona jest od rodzaju usług, liczby zatrudnionych, czy nawet liczby mieszkańców miasta, w którym jest zarejestrowana firma. Kartę podatkową trzeba opłacać niezależnie od przychodów i nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.