Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

Co to jest ePUAP i jak z niego korzystać?

    

ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej służąca do komunikacji pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami a urzędami.

Za pośrednictwem ePUAP każdy obywatel posiadający PESEL może założyć swój Profil Zaufany. Ta usługa umożliwia skorzystanie z usług urzędów online na ich portalach. Przykładowo możemy poprzez portal ePUAP złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić urodzenie dziecka, czy też uzyskać odpisy aktów.


Z kolei poprzez platformę do komunikacji z ZUSem – PUE można przesyłać deklaracje ZUS, a jeżeli chcemy założyć działalność gospodarczą bez biegania po urzędach, możemy to zrobić przez CEIDG, które również korzysta z Profilu Zaufanego.


Aby założyć Profil Zaufany, musimy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa proste sposoby:

  1. za pośrednictwem banku – tylko wybrane banki z listy Ministerstwa Cyfryzacji: PKO Bank Polski, Inteligo, BZ WBK, Bank Pekao, mBank, ING, Millenium, możesz założyć Profil Zaufany przez bank, który potwierdzi Twoją tożsamość
  2. przez stronę ePUAP – musisz podać i zapisać swoje dane, a następnie osobiście potwierdzić swoją tożsamość z dowodem osobistym w jednym z punktów potwierdzających. Listę takich miejsc znajdziesz na stronie ePUAP. 


Korzystając z Profilu Zaufanego możemy wysłać do urzędu dowolne pismo i będzie ono traktowane tak, jakbyśmy podpisali je własnoręcznie i zanieśli lub wysłali do urzędu. Możemy też zaznaczyć, jakiej formy odpowiedzi oczekujemy w naszej sprawie – tradycyjnie pisemnej lub w formie elektronicznej.


Jeżeli mamy już potwierdzony Profil Zaufany na ePUAP, zanim udamy się do urzędu, sprawdźmy, czy możemy naszą sprawę załatwić online! 

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.