Blog

Informacje, wyjaśnienia, porady

7 najważniejszych zmian w podatkach w roku 2019

/ Kategoria: księgowość i rozliczenia doradztwo podatkowe     

Nowy 2019 rok przynosi wiele zmian w przepisach podatkowych. Prezentujemy te najważniejsze, o których warto wiedzieć.

1. PIT za 2018 rok

Zmianą, którą odczują wszyscy podatnicy już teraz jest sposób składania deklaracji podatkowych za 2018 rok. Nie trzeba już zanosić ich osobiście lub wysyłać przez internet do urzędu skarbowego. Zamiast nas deklaracje sporządzą urzędnicy skarbowi. W 2019 roku dotyczyć to będzie deklaracji PIT 37 i PIT 38, a od 2020 również PIT 36 i PIT 36L. Deklaracje będą wypełniane na podstawie informacji zawartych w ubiegłorocznych zeznaniach i informacji od płatników z PIT 11, PIT 8C i PIT 40A. Po 15 lutego deklaracja będzie dostępna dla podatnika na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu Profilem Zaufanym, elektronicznym podpisem lub danymi autoryzacyjnymi. Wtedy można będzie wprowadzić ewentualne zmiany (np. przekazanie 1% podatku na OPP) lub odrzucić deklaracje i rozliczyć się na własną rękę. Jeżeli nie zrobimy nic, urząd uzna deklarację za przyjętą.

2. Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku zmienia się co roku i za 2018 rok wynosi 8000 zł. Zmniejsza się ona wraz ze wzrostem dochodów i przy dochodach od 8000 zł do 13 000 zł maleje do 3091 zł. W przedziale od 13 000 zł do 85 528 zł wynosi 3 091 zł, a od 85 528 zł do 127 000 zł zmniejsza się sukcesywnie do 1 zł. Powyżej 127 000 zł nie ma kwoty wolnej od podatku.

3. Działalność nierejestrowana

W deklaracjach za 2018 rok można wpisać jako źródło przychodów dochody z działalności nierejestrowanej.  Trzeba pamiętać, że ta forma prowadzenia własnego biznesu dotyczy podatników, którzy przez ostatnie 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, a ich miesięczny przychód z tej formy działalności nie mógł przekroczyć w roku 2018 kwoty 1050 zł brutto w każdym miesiącu.

4. Exit tax, czyli podatek od przeniesienia biznesu

Podatek od niezrealizowanych dochodów w związku z przeniesieniem firmy do innego kraju będzie płacony już od początku tego roku. Państwo, w którym była prowadzona działalność, jest narażone na utratę podatków od dochodów faktycznie wypracowanych na jego terenie, w związku z czym dochody te będą opodatkowane podstawową stawką PIT i CIT.  Jest to zgodne z dyrektywą unijną nakazująca wprowadzenie exit tax do końca 2019 roku. 

5. CIT dla małych firm

Firmy, których przychód ze sprzedaży nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły skorzystać z obniżonych stawek CIT (poniżej 15%). Również przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą mogli skorzystać z obniżonych stawek podatku CIT. Dotyczy to firm mających osobowość prawną.

6. CIT Innovation Box – nowa ulga

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw wartości intelektualnych. Od 1 stycznia 2019 roku prawa autorskie, prawo ochronne na wzór użytkowy, patenty są opodatkowane preferencyjnie 5% stawką podatku. Warunkiem jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z wytwarzaniem wartości intelektualnej.

7. JPK nowa struktura i koniec deklaracji VAT

Od 2019 roku planowane jest wprowadzenie nowej struktury JPK. Zgodnie ze zmianami, zamiast wysyłania deklaracji VAT i pliku JPK_VAT, przedsiębiorca będzie zobowiązany do wypełnienia informacji JPK_VDEK. Będzie to podstawa rozliczenia podatku i jednocześnie informacja dla fiskusa w zakresie ewidencji VAT.

Najwyższa jakość

Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz działamy zgodnie z zasadami etyki zawodowej doradców podatkowych, co daje gwarancję najwyższych jakości wykonywanych przez nas usług.

Kontakt z nami

Nasze oddziały

  • Żory ul. Szeroka 2
  • Jastrzębie Zdrój, ul. 1 Maja 52
  • Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska 20/3
  • Nysa, ul. Kwiatowa 10

Dołącz do nas

Porady dla przedsiębiorców i nie tylko!
...o krok dalej niż same liczby


Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.